Alergiczne Dziecko
MIGRENA – zalecenia żywieniowe
Dzisiejszy post jest odpowiedzią na prośbę Czytelniczki. K. od lat zmaga się z migrenami, a ostatnio od swojego lekarza prowadzącego, poza receptą na leki, otrzymała informację, że warto byłoby skonsultować się z dietetykiem, bo na występowanie i przebieg migren duży wpływ ma dieta. I tyle. K. mieszka w małej miejscowości, gdzie dietetyka nie ma. Napisała więc do mnie maila z prośbą o pomoc w tej materii, bo nie ma się kogo poradzić.
Znam migrenę dosyć dobrze. Nie z własnego doświadczenia (dzięki Bogu), ale ze swojego podwórka. Mianowicie, moja Babcia cierpiała na migreny i wierzcie mi, że nie jest to po prostu ból głowy. Są to godziny, a częściej całe doby wyjęte z życiorysu. Ból głowy rozsadzający czaszkę, promieniujący do oczu i wzdłuż kręgosłupa, światłowstręt, zaburzone widzenie, mdłości, wymioty, takie rzeczy! Koszmar!
Czym jest migrena? – trochę teorii
Migrena to przewlekła choroba objawiająca się napadowymi bólami głowy o różnym nasileniu. Prawdopodobnie uwarunkowana jest genetycznie, ale nie poznano do końca jej pochodzenia. Napady migreny mogą być wywołane różnymi czynnikami, a te najczęstsze to:
stres i odprężenie po stresie (np. na wakacjach lub podczas weekendów),
zmiany hormonalne (cykl hormonalny u kobiet, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych),
niektóre pokarmy,
mała podaż płynów,
post, głodówki, nieregularne posiłki i długie odstępy między nimi,
niedobór snu lub jego nadmiar,
zmęczenie i wysiłek fizyczny,
niektóre leki,
zmiany pogody,
pobyt w górach na dużych wysokościach,
silne zapachy (w kosmetykach, perfumach, środkach czystości),
jasne światło,
głośny dźwięk.
Migreny leczy się objawowo, co polega na łagodzeniu bólu i objawów, które mu towarzyszą. Warto jednak wiedzieć, że dieta może wpływać na występowanie migren. Jest wiele produktów spożywczych, które mogą je wywoływać, ale są i takie, które im zapobiegają i/lub łagodzą przebieg. Oczywiście każdy chory jest wrażliwy na różne czynniki i ma różny poziom ich tolerancji, dlatego trzeba szukać swojego źródła metodą prób i błędów. Dobrze jednak wiedzieć na jakie produkty należy zwrócić szczególną uwagę.
Żywność przeciwwskazana przy migrenach
Czekolada i jej pochodne
zaliczamy tu masła czekoladowe, batony, wafle, czekolady, cukierki czekoladowe, mleko zagęszczone o smaku czekolady, produkty z jej dodatkiem, np. maślanka straciatella, rogaliki z nadzieniem czekoladowym itp.
Napoje zawierające kofeinę
kawa, czarna herbata, cola, napoje energetyzujące
Rośliny strączkowe
groch, fasola zwykła i szparagowa, bób, soja
Orzechy
zwłaszcza arachidowe i produkty z ich dodatkiem, np. masło orzechowe, chrupki o smaku arachidowym, ciasta z kremem orzechowym itp.
Owoce i warzywa (oraz soki i przetwory z nich produkowane)
banany, pomidory, ananasy, awokado, cytrusy
Ryby i owoce morza
wędzone, przetworzone, w puszkach oraz krewetki, małże, kalmary, itp.
Mięso i jego przetwory
czerwone: wołowina, wieprzowina i przetwory z nich (wędliny, pasztety, parówki, kiełbasy), podroby
Nabiał
sery dojrzewające („żółte”) i pleśniowe, maślanki, jogurty, śmietana
Alkohole
szczególnie czerwone wino, piwo
Potrawy smażone i ciężkostrawne
należy ograniczyć smażenie na rzecz gotowania, gotowania na parze, pieczenia w piekarniku (w folii lub w rękawie) lub duszenia (bez wcześniejszego obsmażania)
Pokarmy wysokoprzetworzone
zalicza się do nich konserwy mięsne i rybne, wędzone mięso i ryby, gotowe wędliny (na razie najlepiej kupić mięso i samemu upiec na wędlinę), gotowe posiłki (do odgrzewania w kuchence mikrofalowej lub piekarniku)
Duże ilości soli i ostrych przypraw
Dodatki do żywności
glutaminian sodu, aspartam (słodzik), azotany i azotyny (konserwanty stosowane w przetwórstwie mięsnym), siarczyny (konserwanty w suszonych owocach, winach), barwniki, aromaty
Żywność wskazana przy migrenach
Produkty zbożowe
ryż, kasze, makarony, płatki owsiane
Mięso
kurczak, indyk, cielęcina,
Ryby
łosoś, dorsz, tilapia, makrela, sola
Warzywa i owoce
świeże, sezonowe, rodzime (poza wymienionymi wcześniej jako niewskazane)
Woda
należy nawadniać organizm (najlepiej wodą, ale również herbatami ziołowymi, owocowymi, zupami)
Praktyczne wskazówki dla osób cierpiących na migreny
Należy pamiętać o jedzeniu 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu (2,5 – 4 godziny) i spożywaniu śniadań do 1 godziny po obudzeniu i kolacji mniej więcej 3 godzin przed położeniem się spać.
Zaleca się spożywanie potraw lekkostrawnych, które nie wywołują wzdęć ani uczucia nudności. Korzystne są pokarmy niskotłuszczowe i takie, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Polecane jest wzbogacenie diety w kwas omega-3, którego dobrym źródłem jest między innymi tran.
Można spożywać chleb produkowany przemysłowo (z piekarni), nie zaleca się spożywania domowych wypieków drożdżowych, zwłaszcza bezpośrednio po wyciągnięciu z piekarnika.
Warto również prowadzić dzienniczek i zapisywać, które produkty spożywcze powodują napady migreny. Bo pamięć jest dobra, ale krótkotrwała
K. i inni migrenowcy – dużo zdrowia i ulgi w bólu życzę!
Źródło: „Migrena – zalecenia żywieniowe. Poradnik dla chorych i ich rodzin” dr Katarzyna Wolnicka, mgr Joanna Jaczewska-Schuetz (Instytut Żywności i Żywieiaw Warszawie), prof. dr hab. med. Adam Stępień (Klinika Neurologiczna Wojskowy Instytut Medyczny)
Zdjęcie: link