MATKA NIE IDEALNA

Podsumowanie.

Kolejny rok- rok zmian. Zarazem piękny jak i trudny. Proste z pozoru drogi kładły na kolana w najmniej oczekiwanych momentach po to, by chwilę później życie zrobiło zwrot o 180 stopni i pojawiły się Kucyki Pony. Moje życie zmieniło się o 180 stopni, dokładając do drużyny 50 centymetrów człowieka. Zdecydowanie najlepszym miesiącem był maj. #2 […] Artykuł Podsumowanie. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Podsumowanie poświąteczne.

Święta, Święta i po Świętach. Wiadomo jak jest. Trzy dni legalnego obżarstwa, plus dwa/pięć (niepotrzebne skreślić) kilogramy na liczniku i tydzień narzekania, że dupa nie zmieści się w sylwestrową kreację. Paradoks świąt? Wchodzisz do teściowej w pierwszej osobie a wychodzisz w trzeciej. Albo jeszcze gorzej, jak wchodzisz do babci, wtedy wychodzisz w liczbie mnogiej. Każda […] Artykuł Podsumowanie poświąteczne. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Mówcie mi Dicaprio!

Ojezu, życie samo pisze scenariusze. Każdy, kto ma dzieci wie, co to są dziecięce migracje. W sensie, każdy zasypia u siebie w stajence, pod pierzynką jak ten osiołek albo inna świnka, wtulony w ulubionego misia od cioci Krysi spod Torunia. Gdzieś tam w środku nocy, dziecko wyciąga swój paszporcik, pakuje mandżur w postaci tryliarda klamotów, począwszy […] Artykuł Mówcie mi Dicaprio! pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Emolienty w pielęgnacji skóry dziecka. KONKURS !

Z drugim dzieckiem jest jeden problem- myślisz, że już wszystko wiesz o macierzyństwie po przetestowaniu zestawu swojej intuicji, wydaje-mi-się i dobrych rad, do momentu pojawienia się drugiego dziecka. No bo skoro pierwsze, z mentalnością żywieniowej śmieciarki jadło absolutnie wszystko i w dużych ilościach, dlaczego przy drugim miałoby być inaczej? Pierworodne pięknie spało, oczywiście tylko na rękach […] Artykuł Emolienty w pielęgnacji skóry dziecka. KONKURS ! pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Cieszę się.

Jesień. Strzepuje z ramienia ostatnie liście, opatula zmarzniętymi dłońmi kubek ciepłej herbaty. Wciska czapki jakby trochę głębiej na oczy i smaga zimnem gołe kostki gimnazjalistów, dziergając na skórze gęsią skórkę. Za każdym razem mam ochotę podbiec do dzieciaka i naciągnąć mu tą skarpetkę, schowaną na dnie buta pod kolano. Ot, taka ze mnie pani starej […] Artykuł Cieszę się. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Jak zmienia się życie po urodzeniu dziecka?

Fajnie mieć dwadzieścia parę lat i zero dzieci na stanie. Głównym wypełnieniem Twojego umysłu jest weekendowa kupka siana nasączona tanim piwem z Biedronki a najważniejsze zmartwienie to jak rano dojść do toalety i nie porzygać się po drodze. I dlaczego budzisz się o siódmej a zegarek pokazuje czternastą? Wisisz głową nad kiblem i zastanawiasz się, kto tym razem ma […] Artykuł Jak zmienia się życie po urodzeniu dziecka? pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Ulepimy dziś bałwana?

Pamiętam czasy, kiedy hitem podwórkowego trzepaka były „karteczki”. Każde dziecko przechadzało się po dzielni, nosząc w zębach segregator z papierami wartościowymi, odkrywając w sobie żyłkę przedsiębiorcy i negocjatora w jednym, pytając: „A za tą? Co chcesz? Nie, nie. Mogę Ci dać co najwyżej dwie małe”. Pamiętam też czasy, kiedy w każdym domu, w każdym dziecięcym pokoju […] Artykuł Ulepimy dziś bałwana? pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Zestawienie najpiękniejszych prezentów na Święta.

Dwa tygodnie do Świąt. Markety odkąd tylko zmiotły z półek znicze, męczą bombkami, czerwonymi skarpetami i Kinder Niespodzianką z reniferem na przedzie. W każdym radiu od tygodni zarzynają „All I want for Christmas…” i nieśmiertelnym George Michaelem, z czasów przed hektolitrami botoksu. Telewizja znowu zaserwuje nam amerykańską patologię z dwoma przygłupami, którzy nie potrafią porządnie okraść domu, […] Artykuł Zestawienie najpiękniejszych prezentów na Święta. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Być zawsze.

Pewnego dnia, być może przyjdziesz do mnie. Staniesz przede mną, w całej Hankowej okazałości, z tym wzrokiem, łamiącym męskie serca. Powiesz, że musimy porozmawiać, a ja wstrzymam oddech wiedząc, że szykujesz na mnie bombę, która zwali z nóg. I melodyjnym głosem, delikatnie drżącym powiesz, że wcale nie chcesz tej medycyny, owocu czteroletnich studiów. Owocu nieprzespanych nocy, […] Artykuł Być zawsze. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

O zaufaniu w związku.

Zaciskasz zęby, dzielisz język na pół. Krew pulsuje Ci w skroniach i masz ochotę rozsmarować osobnika na kaflach a jeśli tego nie zrobisz, sama sobie gratulujesz cierpliwości. Bo w końcu to rodzina. Babcia, ciocia, mama, teściowa. Każdy wie najlepiej. No bo kto dalej lepsze rady niż rodzina? Wybierasz się na babski weekend. Należy Ci się chwila wolności, […] Artykuł O zaufaniu w związku. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Rodzicielski nieporządek.

Czasami, wieczorem, siadam na brudnej kanapie, z kubkiem całkiem bezalkoholowej herbaty. Podwijam kolano pod brodę, drugą stopą szoruję po ławie. Spoglądam na skarpetkę, zmęczoną brudną podłogą i plamę na dresie, od marchewki ze słoiczka. Samotny koc, potraktowany kocim pazurem, wisi na oparciu krzesła już trzeci dzień. W asyście grubego swetra i skarpet z owczej wełny, […] Artykuł Rodzicielski nieporządek. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Dzieciaci kontra niedzieciaci.

Uwielbiam tematy poruszane na płaszczyźnie dzieciaty- niedzieciaty. Zazwyczaj starcie kończy się mentalnym K.O. każdej ze stron i stwierdzeniem, że: „Co ona wie o życiu? Zobaczy jak będzie miała dziecko” i „Pojebało ją od tych dzieci. Mózg wypłynął razem z siarą, tuż po porodzie”. No. I tutaj dyskusja mogłaby się zakończyć. Ale jesteście na blogu nieidealnej. Ostatnio rozmawiałam […] Artykuł Dzieciaci kontra niedzieciaci. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Pół roku.

21.05.2016r. Zupa, niezidentyfikowana szpitalna breja ląduje w moim żołądku. Pompuje energię w zmęczone ciało, rozlewa się ciepłem po żołądku. Przez szpitalną salę przedporodową przewijają się kobiety, prezentując kolejno swoje brzuchy. KTG wybija rytm dziecięcych serc, symfonia życia w wielu wydaniach. Jedna z nich uśmiecha się do mnie nieśmiało, życzy powodzenia. Nawet nie zdaję sobie sprawy […] Artykuł Pół roku. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Matko, powinnaś!

Każda matka to zna. „Dzień dobry. Jakie ładne dziecko. Ale gdzie ono ma czapeczkę?”. Zwłaszcza kiedy jesteś młodą mamą, pierworódką. Cały świat czuje się w powinności, żeby poinformować Cię o tym, że wszystko co robisz, robisz źle. Źle karmisz dziecko, źle trzymasz na rękach. Kładziesz źle, podnosisz źle. Dajesz słodycze? Źle. Nie dajesz? Jeszcze gorzej, […] Artykuł Matko, powinnaś! pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Kiedy Was już nie będzie.

Zdarza się, że tupię nogą. Staję w salonie, na środku pierdolnika, który kilka sekund wcześniej był perfekcyjnie wypracowanym przez kilka godzin porządkiem. Nigdy się nie nauczę, że przy dzieciach i mężu, zwłaszcza przy tym drugim, porządek to utopia, śmieszna mrzonka. Ciężkie dłonie opadły bezwładnie wzdłuż ciała, złość pali gardło po to, by za chwilę wydostać się potokiem […] Artykuł Kiedy Was już nie będzie. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Wielozmysłowy rozwój dzieci. Zostań przez chwilę noworodkiem.

Długo zbierałam się do tego wpisu. Po pierwsze, całkiem niedawno zostałam po raz drugi mamą. Od pięciu miesięcy balansuję pomiędzy niemowlakiem a trzylatką i staram się znaleźć jakąś równowagę między macierzyństwem a zdrowiem psychicznym. Dnie poświęcam dzieciom a wieczory poduszce. Po drugie, z racji tego, że mam w domu #2, która ledwo oderwała się od łożyska, […] Artykuł Wielozmysłowy rozwój dzieci. Zostań przez chwilę noworodkiem. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Nie chcę.

Jesień. Wpisuje melancholię w moje serce, pruszy umysł depresją. Kubek z kawą parzy dłonie, koc zsuwa się nieporadnie z kolan. Kot mruczy przy karku, nucąc melodię zadowolenia. Zamykam oczy i pozwalam się unieść mruczeniu. Jesień. Stan zawieszenia. Zimne stopy, rozmiar 26, wtopione w moje łydki. Miarowy oddech, delikatne westchnięcia dyktujące tempo snów. Ciche brzęczenie pieca, pompującego […] Artykuł Nie chcę. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Witamy w kraju absurdów.

Od dłuższego czasu mam wrażenie, że politycy powinni przechodzić testy psychologiczne. Kiedy otwierają usta, po okolicy roznosi się fetor rozjechanego gówna. To, co się dzieje w polskim sejmie, przybiera postać kiepskiego roastu albo wyścigu, gdzie nagrodą jest tytuł idioty roku. Aktualnie, za sprawą bandy oderwanych od rzeczywistości miłośników zabawy w Boga, żyjemy w kraju absurdów […] Artykuł Witamy w kraju absurdów. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Sposoby na odstresowanie w macierzyństwie

Macierzyństwo. Cudowne to zjawisko. Napełnia miłością od pięt po czubek głowy, wpompowuje w ciało energię, o której do tej pory nie miałyśmy pojęcia. Kobieta dowiaduje się, że potrafi żyć bez snu niemalże 24 na dobę i funkcjonować wciąż lepiej niż polska gospodarka. Zastanawiasz się, skąd w Tobie tyle energii, bo gdy zwykły śmiertelnik ma ochotę porzygać się […] Artykuł Sposoby na odstresowanie w macierzyństwie pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Straciłam dziecko- moja historia.

Poznałam ją jeszcze w ciąży. Była w podobnej sytuacji jak ja, razem przeleżałyśmy cztery miesiące ciąży, nadając przez Internet niemalże 24 na dobę. Do tej pory mamy ze sobą rewelacyjny kontakt. To była jej trzecia ciąża i trzecie dziecko. Pierwsze, mając zaledwie 19 lat pochowała. Na moją prośbę, spisała dla Was swoją historię. Kilka lat […] Artykuł Straciłam dziecko- moja historia. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Dzień dobry chorobo.

Właśnie mija tydzień od momentu gdy wyszliśmy ze szpitala. #2 wraca do formy, nadal jednak nie jest w pełni zdrowa. Do tego od miesiąca brzmi jakby jej ktoś rżnął piłą po strunach głosowych i po serii wizyt u pediatrów, laryngologów i w szpitalu, wszyscy stwierdzili, że najwidoczniej po prostu już zawsze będzie brzmiała jak Chylińska. Kto ma dwójkę […] Artykuł Dzień dobry chorobo. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Protest song.

Aborcja to ostatnio temat numer jeden w Polsce. Jeden z czterech najmodniejszych, stojący zaraz obok szczepień, karmienia piersią i terroru czapkowego. Dostałam kilka wiadomości z prośbą o ustosunkowanie się do głośnego wywiadu Natalii Przybysz (ciach). To historia o aborcji. I o uczuciach. O wpadce. Trafiła się ludziom dorosłym, rodzicom dwójki dzieci, którzy już mają jakąś wizję […] Artykuł Protest song. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Macierzyństwo uczy pokory.

Znacie historię (klik) mojej przyjaźni z porodówki, która trwa do dzisiaj. Nela to przedłużenie mojej duszy, te same myśli i słowa włożone w inne usta. Uczucie totalnie mi do tej pory nieznane, wciąż trochę zaskakujące. To Ona o 5 rano, gdy tylko dowiedziała się o wizycie #2 w szpitalu, niezapowiedzianie stała pod oddziałem w razie gdybym […] Artykuł Macierzyństwo uczy pokory. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

W matce siła.

Sobota, godzina 3:30 w nocy. Miarowy oddech 68- centymetrowego człowieka za szczeblami białego łóżeczka przestaje wybijać rytm snu. Niewidzialna dłoń naciska na klatkę piersiową, nie pozwala złapać tchu, napełnić piersi życiodajnym powietrzem. Nie wiem jak szybko się obudziłam, podobno matki nie śpią. Nie wiem jak szybko zareagowałam. Po piętnastu minutach totalnego paraliżu funkcji oddychania, która zawinęła […] Artykuł W matce siła. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Gadżety kobiety. KONKURS ze SteaMaster!

Są trzy rzeczy, do których PT nie jest w stanie zaciągnąć mnie kombajnem. Nienawidzę mycia naczyń, wyrzucania śmieci i prasowania. Naczynia mogą zalegać trzy dni w zlewie i ni chu…chu ich nie zauważę. Zobaczę mrugającą lampkę smartfona trzysta metrów ode mnie ale brudnych naczyń nie widzę. Babranie się w resztkach jedzenia, szorowanie garnków… Dziękuję, wybieram […] Artykuł Gadżety kobiety. KONKURS ze SteaMaster! pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Czy ubrania z marketów mogą być zarazem dobre jakościowo i atrakcyjne cenowo? Testujemy markę TEX w sieci Carrefour.

Szczerze nie cierpię zakupów. Kiedy muszę sobie coś kupić, kiedy muszę iść do galerii i przeglądać dziesiątki szmat w dziesiątkach sklepów, zanim znajdę tę jedyną, jestem chora. Odkładam ten moment tak długo w czasie, aż świecę pośladkami w starych jeansach albo klapię oderwaną podeszwą. Snuję się po galerii z miną obrońcy Greenpeace i zastanawiam się, […] Artykuł Czy ubrania z marketów mogą być zarazem dobre jakościowo i atrakcyjne cenowo? Testujemy markę TEX w sieci Carrefour. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Jestem kobietą. Dopiero później matką.

Spoglądam znad kubka kawy na miarowo unoszącą się pierś i skarpetkę, wystającą spod pluszowego kocyka. Jeszcze chwilę temu- trzy łyki, może cztery, kółko od wózka na kaflach wystukiwało rytm nadchodzącego snu. A później prasuję, gotuję, sprzątam i piorę. Szoruję kible wieczorami, rano robię śniadanie dla całej rodziny. Drapię koty za uchem i nogą bujam wózek z […] Artykuł Jestem kobietą. Dopiero później matką. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Parówka.

Spoglądasz na mnie spod wachlarza czarnych rzęs. Słone łzy kapią na podłogę, odrywając się lekko od Twojej brody. Boksujesz pięściami Bogu Ducha winne powietrze, to nierówna walka, dobrze o tym wiesz. Łkanie raz po raz odcina Ci umiejętność mowy. Zimno podłogi koi rozgrzane policzki, na kaflach zostawiasz mokry ślad. Zamykam drzwi pokoju, opieram się o nie […] Artykuł Parówka. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Perfekcyjna mama.

Parentingi. Piękne jest to macierzyństwo uderzające z blogów. Perfekcyjna mama, z perfekcyjnym makijażem i torebką, koniecznie od Korsa, którą sprezentował jej bez okazji perfekcyjny mąż. Na ręce zegarek, perfekcyjny, a jakże. I apple na biurku we własnym gabinecie. Perfekcyjnie. Figura też perfekcyjna, już trzy miesiące po porodzie, zarzynana dzień w dzień na siłowni obok perfekcyjnego […] Artykuł Perfekcyjna mama. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.

MATKA NIE IDEALNA

Ojciec 100%.

Środa. Sunę Fordem przez środek miasta. Ten dzień a wcześniej noc, porządnie złoiły mi tyłek. W myślach szykuję pozew za znęcanie nad matką przez rzygającą Hanisławę i ząbkującą #2, podklejam taśmą powieki i biczuję policzki żeby nie przytulić się do kierownicy. Lecę do domu na autopilocie, słucham radia i „czemu?” zadawanego sto razy na minutę przez […] Artykuł Ojciec 100%. pochodzi z serwisu matka-nie-idealna.pl.