2x top 10 roku 2016

Smakołyki Alergika

2x top 10 roku 2016

Na początku nowego roku szanujący się bloger powinien przygotować jakieś podsumowanie, top 10, czy tym podobne. Idea top 10 bardzo mi się podoba, więc przygotowałam podwójnie. Mam dwie listy - jedna to lista ulubionych wpisów użytkowników, druga to lista naszych hitów 2016.Zacznijmy od wpisów najpopularniejszych pod względem odwiedzin:1. naleśniki bez jajek i mleka2. kotlety mielone bez jajek3. szynka z dzika4. cannelloni ze szpinakiem i fetą5. królik w śmietanie6. ciasto bananowe7. ciasto z cukinią8. sok z czarnej porzeczki9. szarlotka sypana10. pieczona makrelaTrochę mnie zdumiewa pozycja nr 10... No, ale w każdym razie to najpopularniejsze wpisy 2016 według czytelników bloga.A nam, czyli Smakołykom, w 2016 najbardziej smakowało (kolejność przypadkowa):1. wegański eton mess2. pakora warzywna3. korzenna karoblada4. szynka z jelenia5. wegańskie batoniki owsiane6. pulled pork - szarpana wieprzowina7. hummus8. cukinia faszerowana czerwonym ryżem9. lody z wody kokosowej10. wegański sos bologneseA wam co najbardziej przypadło do gustu?

wspaniałego Nowego Roku!

Smakołyki Alergika

wspaniałego Nowego Roku!

sylwestrowy bufet dla alergika

Smakołyki Alergika

sylwestrowy bufet dla alergika

Czasem zdarza się tak, że idziemy na Sylwestra nie do końca na takich warunkach, na jakich byśmy chcieli. Tak konkretnie to chodzi mi tu o Sylwestra z dziećmi. Oczywiście taka domówka też jest jakoś tam fajna, ale musimy wtedy pomyśleć o menu dla naszego małego alergika. Taki bufecik sprawdzi się także w czasie, gdy spędzamy Sylwestra we własnym domu z dzieciakami albo musimy wykarmić matkę karmiącą.Stoliczek dzieciowo-alergiczny warto atrakcyjnie zaaranżować. Jeśli nie ma możliwości osobnego stoliczka, wydzielmy przestrzeń na stoliczku ogólnym. Niech ta przestrzeń będzie kolorowa i fajowa, żeby się nawet nie chciało sięgać po inne przekąski. Postawmy tam ulubione przekąski naszego alergika, coś słodkiego, napoje. Danko na ciepło stać tam nie będzie, ale musimy je na wszelki wypadek mieć.Co można postawić na kolorowym stoliczku?przekąski:babeczki z burakowym pestowrapy owsiane z warzywami (zawinięte i lekko zgrillowane na grillu elektrycznym)szaszłyki z suszonych owocówchipsy owocowekawałeczki pasztetupokrojone w słupki warzywa, np. ogórki kiszone, marchewna słodko:herbatniki pełnoziarnisteciasteczka z piankącukierki sezamowedomowe pianki marshmallowscake popsdeser z mangoa na ciepło same hity:pizzahot dogistripsy z kurczaka z gotowaną kukurydząlub coś zdrowszego:burger z buraków z sałatą w bułce orkiszowej na zakwasiepieczone frytki z batatówzupę-krempakoręMam nadzieję, że te propozycje będą wam smakowitą inspiracją.Udanego Sylwestra!

zupa oczyszczająca

Smakołyki Alergika

zupa oczyszczająca

radosnych i przepysznych Świąt!

Smakołyki Alergika

radosnych i przepysznych Świąt!

Drodzy Czytelnicy! Życzymy Wam cudownych, magicznych Świąt Bożego Narodzenia, wymarzonych prezentów, ciepła i miłości.Wesołych Świąt!

pyszny piernik błyskawiczny

Smakołyki Alergika

pyszny piernik błyskawiczny

śledź w oleju z cebulą

Smakołyki Alergika

śledź w oleju z cebulą

bezglutenowe pierożki z suszonymi owocami - bez cukru

Smakołyki Alergika

bezglutenowe pierożki z suszonymi owocami - bez cukru

Wariacja (oj, było ich parę!) na temat farszu do sławnych bezglutenowych pierogów Kruffy. Bardzo smaczne, lekko słodkie, choć nie słodzone. I bez glutenu. W najbezpieczniejszej wersji bez przypraw korzennych, w odważniejszej z cynamonem i wanilią, a wręcz w śmiałej - z przyprawą piernikową. Polewane wegańską śmietanką, posłodzoną dozwolonym syropem - u nas konkretnie melasą z buraków. Bez zdjęcia, bo z archikukbuka. Lepienie bezglutenowych pierogów nie jest może bułką z masłem, ale gdy takie pierogi są jedną z bardzo niewielu opcji, to nie ma co się nad sobą użalać, jeno kasać rękawy i do roboty!Należy posiadać:na ciasto:mąkę kukurydzianąciepłą wodęna farsz:drobno pokrojone, dozwolone suszone owoce niesiarkowane - objętościowo +/- tyle co mąki (daktyle, śliwki, morele etc.)opcjonalnie: wanilia i cynamon do smakuOwoce zalać ciepłą wodą i odstawić, by nieco zmiękły. Następnie odlać wodę, a owoce zmielić lub bardzo drobo pokroić. Farsz powinien być zwarty, można go ewentualnie doprawić wanilią i cynamonem. Mąkę mieszać stopniowo z ciepłą wodą i wyrabiać elastyczne, niezbyt twarde ciasto, które należy rozwałkowywać, rozciągając jednocześnie - łagodnymi ruchami, by nie porwać masy, biorąc na raz niedużą porcję ciasta. Wykrajać szklanką kółka, nakładać farsz i zlepiać pierogi. Wrzucać na osolony wrzątek, przykryć. Gdy wypłyną, odczekać do zawrzenia wody, wyjąć i osączyć. Podawać polane melasą lub śmietanką roślinną posłodzoną dozwolonym syropem.

najlepsza ryba po grecku

Smakołyki Alergika

najlepsza ryba po grecku

piernik toruński Pierre'a Herme

Smakołyki Alergika

piernik toruński Pierre'a Herme

gulasz szegedyński

Smakołyki Alergika

gulasz szegedyński

szkolne śniadania część 4

Smakołyki Alergika

szkolne śniadania część 4

pulled pork - wolnopieczona, szarpana wieprzowina

Smakołyki Alergika

pulled pork - wolnopieczona, szarpana wieprzowina

wegańskie ciasto z chrupiącą kruszonką

Smakołyki Alergika

wegańskie ciasto z chrupiącą kruszonką

drożdżowa strucla z owocami

Smakołyki Alergika

drożdżowa strucla z owocami

szkolne śniadania część 3

Smakołyki Alergika

szkolne śniadania część 3

Smakołyki Alergika

koszyczki z warzywami

Kolejny przepis z mrocznych i przepastnych stronic archikukbuka. Taki trochę fastfood, ale zdrowy i genialny jako przemytnik warzyw. Nie jest to przepis genialny i niezwykły, ale po pierwsze koszyczki są ładne, a po drugie mogą być na wynos, a po trzecie zawszeć to jakieś urozmaicenie, nie wspominając o tym, że warzywka w takim koszyczku od razu lepiej wchodzą. Jeśli podamy koszyczki na kolorowych talerzykach i powtykamy w masę kolorowe łyżeczki - sukces murowany. Wiem, co mówię, bo przetrenowałam.Musimy mieć:opakowanie ciasta francuskiego*ok. 2 szklanki dozwolonych, startych warzyw1-2 łyżki masła klarowanego lub olejusól i pieprz do smakuopcjonalnie - dozwolone przyprawy ziołowe (bazylia, lubczyk etc.)Ciasto rozłożyć i pociąć na równe kwadraty (wielkość kwadratów zależy od wielkości formy na muffiny). Każdy kwadrat włożyć do zagłębienia formy na muffiny, tworząc "naczynie" dla nadzienia - brzegi "naczynia" powinny wystawać nad brzeg zagłębienia formy. Jeśli nie mamy formy nieprzywierającej, musimy wyłożyć zagłębienia papierem do pieczenia. Wstawić blachę do rozgrzanego piekarnika i upiec "koszyki" według sposobu podanego na opakowaniu ciasta. Gdy wystygną, wyjąć. Przygotować farsz: starte warzywa udusić na maśle i odparować, by masa była nieco zwarta. Doprawić, wymieszać i nałożyć po porcji warzyw do każdego koszyczka.*wybierając ciasto sprawdzajcie skład, bo niektóre ciasta mają za dobry, czyli są z dodatkiem masła

hummus - najlepszy przepis

Smakołyki Alergika

hummus - najlepszy przepis

kremowa zapiekanka z ryby i pora

Smakołyki Alergika

kremowa zapiekanka z ryby i pora

wegański deser patriotyczny

Smakołyki Alergika

wegański deser patriotyczny

testy alergiczne

Smakołyki Alergika

testy alergiczne

Kiedy i jakie zrobić testy na alergię? Listopad to idealny moment na zrobienie testów alergicznych - każdy alergolog wam to powie. Nic już na pewno nie pyli, organizm się już zdołał po ostatnim pyleniu ogacić, jak jest śnieg, to nawet pleśnie nie szkodzą. Tylko te nieszczęsne roztocza pewnie dokuczają, jak to w zimie. Ale testom nie przeszkadzają.Testów na alergię jest trochę, trudno się zdecydować, które wybrać. Zaczynając od magicznych kuleczek, a kończąc na drogim, lecz zaawansowanym ISAC'u. Nie będę opisywać poszczególnych, można sobie poguglać (choć najlepiej jednak byłoby wypytać swojego alergologa), bo chcę wam tylko przypomnieć, że warto je zrobić i to właśnie teraz, zimą. Wybór testu należy do was. Ja uważam, że najlepszym testem jest prowokacja, no ale nie będę was oszukiwać, takie rzeczy można robić jak się ma trochę alergię wygaszoną. Myśmy robili testy z krwi i skórne. Nasza alergolog bardzo sobie ceni ISAC*, a skoro ona ceni, to ja też, rzecz oczywista. Choć ponoć nie ma testu idealnego. Nie ufam dziwadłom, które właściwie każdemu pokazują taki sam wynik plus obowiązkowy przerost candidy, na który na tenże tychmiast ordynowane są buteleczki z niezwykle drogim płynem, który ma te candidę usunąć. Ufam klasycznym, naszemu znachorowi i chciałabym kiedyś zrobić ten ISAC, choć na razie nie mamy szczególnie takiej potrzeby, bo tak żem się na tej alergii wyślizgała, że bez testów zazwyczaj udaje mi się wytropić alergen. Jak już zdecydujecie się na testy, to zawsze w porozumieniu z lekarzem. Niech wam uczciwie powie o ich miarodajności vs wiek waszego maluszka i inne czynniki, niech zrobią wam też skórne na IgE-niezależną, choć to okrutnie upierdliwe. Pamietajcie też, że skórne potrafią być niebezpieczne - Jeremi musiał po nich zostać na noc na oddziale, bo mu białko jaja niezły bąbel zrobiło. Mieliśmy też przygodę burakową - trzeba było wcześniej zdejmować z plecków kapsel z burakiem i w ten deseń wyjaśniła się podejrzana niechęć mego syna do tego jakże zdrowego i smacznego warzywa korzeniowego.No, ale testy skórne można robić dopiero, o ile dobrze pamiętam, po 3 roku życia. Można zrobić z krwi, ale te są miarodajne też u nie całkiem maluszków. W ogóle wszelakie testy trzeba traktować raczej jako pomoc, niż wyrocznię. I pamiętać o tym, żeby zrobić zarówno w kierunku alergii IgE-zależnej jak i IgE-niezależnej. Jak macie już wyniki, to weźcie je, dołóżcie zapiski z waszych obserwacji i na spokojnie omówcie to wszystko z lekarzem.Najczulszym testem jest uważne oko mamy, ale czasem wszystko się tak na siebie nałoży, że nie da się znaleźć alergenu. I wtedy warto iść na testy. Ich rodzaj powinien wybrać lekarz, ale serce matki też jest ważne, więc ja uważam, że warto iść wszędzie i po cokolwiek, o ile to ma pomóc.I jeszcze pamiętajcie o przygotowaniach do testów - przed skórnymi na przykład trzeba odstawić antyhistaminy. Jeśli macie swoje spostrzeżenia i porady, to podzielcie się nimi proszę w komentarzach.*link nie jest sponsorowany, po prostu jeśli zajdzie taka potrzeba wybiorę się do tej kliniki, bo poznałam osobę robiącą te testy i wiem, że na jej wiedzy mogę polegać

przepisy z archikukbuka

Smakołyki Alergika

przepisy z archikukbuka

Myślę, że w obliczu ilości zapytań o udostępnienie archikukbuka ten post ma głębszy sens. Będę tu zbierać przepisy z czasów, gdy wszystko uczulało. Tym potrawom nie robię zdjęć, bo już samych potraw nie robię. Wiadomix - przejadły się, źle się kojarzą, no i poza tym zniknęły pod nawałem nowych, dozwolonych smaków. Archikukbuk nie jest opasłym tomem. Prawdę powiedziawszy jest to kilkustronicowy dokumencik wordowski. Ale te naście lat temu, gdy w menu były trzy składniki, a w sklepach niewiele więcej specjalistycznych produktów, każda strona wydawała się być pełną ważkich treści...Po trochu post ten będzie rozbudowywany, w miarę jak będę wrzucać przepisy z archikukbukowych czeluści.knedle ze śliwkamikisiel owocowysałatka z komosysos bolognese bez pomidorówspaghetti z cukiniiwędlina gotowanadietetyczne pulpeciki bezglutenowesmażone banany (deser bez glutenu)tacos z awokadomasło słonecznikowebezglutenowy groszek ptysiowy (bez jajek)bezglutenowe pierogischabowe panierowane bez jajkaroladki ze śliwkąwegańskie kopytkagołąbki z cukinią (bez ryżu)

bezglutenowy deser halloweenowy

Smakołyki Alergika

bezglutenowy deser halloweenowy

menu na imprezę halloweenową dla alergika

Smakołyki Alergika

menu na imprezę halloweenową dla alergika

deser

Smakołyki Alergika

deser "pani jesień"

wegański sos bolognese

Smakołyki Alergika

wegański sos bolognese

wegańskie knedle ze śliwkami

Smakołyki Alergika

wegańskie knedle ze śliwkami

Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia, jak mawia mój tata. To zapewne dlatego jak nie miałam wyboru, to te knedelki robiłam, a jak nie mamy potrzeby, to przepis utknął w archikukbuku na dobre. Nie jesteśmy knedlowi, to po pierwsze. Po drugie, jak wszem i wobec wiadomo, alergikowi na monotonnym menu się przejada to i owo. Ale podaję przepis, bo knedle były nawet bardziej niż wporzo. Maluchom proponuję zrobić je ze śliwkami obranymi ze skórki.Przygotujmy:3-4 ugotowane ziemniakimąka ziemniaczanawydrylowane wiśniecukiersólmasło klarowaneZimne ziemniaki przecisnąć przez praskę, dodać mąkę ziemniaczaną w 1/5 ich ilości, uformować wałek, pokroić, uformować placuszki, w każdym zalepić wiśnię z odrobiną cukru. Ugotować w osolonej wodzie (ok. 3-5 minut), polać masłem. 

zupa dyniowa z mlekiem kokosowym

Smakołyki Alergika

zupa dyniowa z mlekiem kokosowym

szkolne śniadania część 2

Smakołyki Alergika

szkolne śniadania część 2

kurczak po polsku - faszerowany wątróbką

Smakołyki Alergika

kurczak po polsku - faszerowany wątróbką