9/18/2015

Najciekawsze nowości komiksowe dla dzieci

Po ostatnim przeglądzie książkowych zapowiedzi pojawiły się głosy, że brakuje w nich komiksów.
Dlatego też postanowiłam poświęcić im odrębny wpis, bo faktycznie tej jesieni pojawi się kilka naprawdę ciekawych tytułów, a moda na czytanie komiksów ma coraz więcej zwolenników (w tym nas :)). Większość z tych tytułów jeszcze się nie ukazała, ale warto już teraz się z nimi wstępnie zapoznać :)




Malutki Lisek i Wielki Dzik, tom 1, Tam
Pięknie namalowana opowieść dla młodszych dzieci o sile przyjaźni. Malutki Lisek żyje samotnie Tutaj pod jabłonką na odległych wzgórzach. Jest szczęśliwym zwierzątkiem, które zajmuje się tylko sobą i swoimi lisimi sprawami. Jednak pewnego dnia pojawia się Wielki Dzik. Lisek jeszcze nie wie, że wraz z przybyszem nadszedł czas zmian, przygód i wędrówki do krainy Tam. Czy Malutki Lisek jest gotowy na to wszystko? I czy jest gotowy na niespodziewaną przyjaźń z nieznajomym? Autorką komiksu jest Berenika Kołomycka, graficzka, ilustratorka i projektantka. Stworzyła rysunki do komiksów Wykolejeniec (scen. Grzegorz Janusz) i Tej nocy dzika paprotka (scen. Marzena Sowa). Album powstał jako rozwinięcie krótkiej historii nagrodzonej w drugiej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci.


*** 

Sisters. Podobieństwo rodzinne

Pierwszy tom humorystycznej serii o codziennych radościach i troskach dwóch sióstr z małego francuskiego miasta. Nastoletnia Wendy i młodsza o kilka lat Marine są typowymi siostrzyczkami – na co dzień dokuczają jedna drugiej, ale tak naprawdę żyć bez siebie nie mogą. Wendy ma już chłopaka i prowadzi pamiętnik, a Marine zazdrości jej randek, imprez i za wszelką cenę chce przeczytać romantyczne wspomnienia siostry. Wendy używa kosmetyków, a Marine marzy o tym, by być dorosłą i móc się malować. Bywają jednak przypadki, że to właśnie młodsza z nich okazuje się mądrzejsza i sprytniejsza od starszej. A zabiegani rodzice często nie mogą sobie dać rady z szalonymi córkami. Wszystkie niesnaski między dziewczynami idą na bok, kiedy którąś z nich spotyka coś przykrego – wtedy okazuje się, że kochają się prawdziwą siostrzaną miłością. Jednostronicowe historyjki są tworzone przez dwóch Francuzów – scenarzystę Christophe’a Cazenove’a (autora tekstów do niemal 40 serii humorystycznych dla dzieci i dorosłych) oraz scenarzystę i rysownika Williama Maury’ego, który oprócz Sisters zajmuje się kolorowaniem plansz do kilku innych cykli. Cykl Sisters zbiera bardzo przychylne recenzje frankofońskich krytyków i czytelników.


***

Papirus Cezara

Dwa lata po sukcesie Asteriksa u Piktów postacie stworzone przez René Goscinnego i Alberta Uderzo powracają w nowym albumie napisanym przez Jean-Yvesa Ferriego i narysowanym przez Didiera Conrada. Znajdziecie tu wszystkie składniki magicznego napoju Asteriksa: historia Rzymu i dzieje Galów zostaną przejrzane i skorygowane przy użyciu gagów i kalamburów! Na Teutatesa! W październiku 2015 roku cała Galia będzie zajęta... czytaniem Papirusu Cezara!

 


***

Kubatu. Coś ? la balon

Lekka i zabawna opowieść dla młodszych dzieci ubarwiona elementami science fiction. Skąd się biorą ukochane przez maluchy pluszowe zabawki? Czy naprawdę z fabryki? Dociekliwy chłopiec Kaj rozwiązuje tę zagadkę, po czym zaprzyjaźnia się z samotnym inżynierem, który ożywia zabawki i wysyła je do świata ludzi, by opiekowały się dziećmi. W tej części serii Kaj zostaje poproszony przez inżyniera o pomoc w ważnej sprawie. Przytulanka pewnej małej dziewczynki zaczęła się dziwnie zachowywać, co może wywołać spore kłopoty. Przy okazji rozwiązywania tej zagadki chłopiec będzie miał okazję spotkać się ze swoją dawną ukochaną maskotką, papugą Kubatu. Wspólnie postarają się pomóc dziewczynce i jej zabawce. Scenariusz komiksu napisał wykładowca akademicki i tłumacz Jakub Syty. Ilustracje są dziełem Przemysława „Surpiko” Surmy, z wykształcenia konserwatora zabytków, a z zawodu ilustratora książkowego. Coś ? la balon to drugi tom serii, która powstała jako rozwinięcie krótkiej historii nagrodzonej w pierwszej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci


 ***

Niezła draka, Drapak!, Puść to jeszcze raz

Przygodowa opowieść dla dzieci narysowana w nowoczesnym stylu cartoonowym. Za dnia Kornel jest zwyczajnym właścicielem antykwariatu, prowadzi spokojny tryb życia. Jednak gdy zapada zmrok, zakłada superbohaterski kostium! W tym wcieleniu znany jest pod pseudonimem Drapak. Nocami walczy ze złoczyńcami atakującymi Miasto Nasze. Po pokonaniu gigantycznego robota musi się zmierzyć z tajemniczym przeciwnikiem, który do swoich niecnych celów wykorzystuje muzykę. Wszyscy mieszkańcy Miasta Naszego zostali zahipnotyzowani i nie mogą przestać tańczyć ani śpiewać. Jedynie Drapak jest w stanie coś zdziałać. Czeka go trudna przeprawa ze sprytnym wrogiem. Scenariusz komiksu napisał warszawski autor ukrywający się pod pseudonimem Sztybor, a rysunki są dziełem łodzianina Tomasza Kaczkowskiego, członka zimnofalowego zespołu „Wieże Fabryk”. Album powstał jako rozwinięcie krótkiej historii nagrodzonej w drugiej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci


 ***

Lil i Put. Chodu!!!

Pełna przygód, magii i humoru opowieść dla odbiorcy w każdym wieku. Drugi tom serii, która powstała jako rozwinięcie krótkiej historii nagrodzonej w pierwszej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”. Ciągle głodne i chodzące bez grosza przy duszy, za to sprytne i bardzo pomysłowe małoludy Lil i Put kontynuują włóczęgę po niebezpiecznym świecie pełnym zombiaków, duchów, trolli, nimf, wampirów, utopców i innych strasznych stworów. W tym albumie małoludy znajdą się na wesołym cmentarzu, nie będą mogły przejść przez wiszący most, zajmą się zyskownym łapaniem gryzoni dla pewnego alchemika, pomogą czarodziejce Miksji Iskier kupić zegar od wróżek, z kiepskim skutkiem zaopiekują się mroczną nastolatką i spędzą niezapomnianą noc na leśnej polanie. Czytelniku, nie próbuj powtarzać numerów wycinanych innym bohaterom przez Lila i Puta! Scenariusz komiksu napisał Maciej Kur, absolwent warszawskiej ASP, współautor seriali animowanych i filmów dokumentalnych. Rysunki są dziełem innego absolwenta warszawskiej ASP – ilustratora, malarza i twórcy murali Piotra Bednarczyka.


***

Sałatka ze Smerfów

Niespodziewanie do wioski Smerfów wkrada się niezgoda. Niebieskie skrzaty uwielbiają warzywa Farmera, lecz pewnego dnia potrawy z jarzyn przygotowywane przez Kucharza stają się niesmaczne! Badania Papy Smerfa wykazują, że rośliny zostały zaatakowane przez pasożyta. Papa musi opuścić wioskę na kilka dni, aby zdobyć u specjalisty lekarstwo na chorobę roślin. Jak to zwykle bywa, gdy siwobrody przywódca opuszcza swoich podopiecznych, ci wpadają w poważne tarapaty. Z własnej winy wystawią jedność społeczeństwa Smerfów na ciężką próbę. Smerfy wymyślił belgijski scenarzysta i grafik Pierre Culliford (1928–1992), używający pseudonimu Peyo. Jego komiksy zostały zaadaptowane na potrzeby filmów o przygodach niebieskich skrzatów. Obecnie autorami nowych opowieści o Smerfach są następcy Peyo, w tym jego syn Thierry.


***

Norka zagłady

Druga odsłona niesamowitych przygód Dobrzyka, bohaterskiej ryjówki, którą świat poznał w tomie „Ryjówka przeznaczenia”! Ryjówki to niewielkie, ruchliwe i wiecznie głodne ssaki. Niemal bez przerwy polują – nie pogardzą owadem, dżdżownicą, ślimakiem czy małą rybką. Mało kto jednak wie, że ryjówkom przydarzają się też mrożące krew w żyłach przygody. Zagrożenie ze strony człowieka zaśmiecającego dolinę ryjówek minęło (patrz „Ryjówka przeznaczenia”), ale kłopoty owadożernych mieszkańców lasu się nie skończyły. Przed ryjówką malutką – Dobrzykiem – staje kolejne wyzwanie: inwazja armii norek amerykańskich. Tylko jak poradzić sobie z drapieżnikiem, który nie boi się nikogo i niczego? Prawdziwe procesy zachodzące w przyrodzie i mnóstwo ciekawostek z życia ryjówek i ich pobratymców w przygodowym sosie – oto czego można się spodziewać po „Norce zagłady” Tomka Samojlika. A dodatkowo: przyjaźń wystawiona na próbę, wpadanie w tarapaty i wyplątywanie się z nich, pojedynki na pazury, dzioby i ogony oraz wiele, wiele więcej... Akcja, nienachalne elementy edukacyjne, sympatyczni bohaterowie i ich fascynujący świat – autor przygód Dobrzyka doskonale wciela w życie słynną zasadę Papcia Chmiela, autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”: „Bawiąc uczyć, ucząc bawić”. Publikacja dofinansowana ze środków Polskiej Akademii Nauk.


***

Skąd się wzięły MAŁPY W INTERNECIE

"Skąd się wzięły MAŁPY W INTERNECIE?" (Artur Janicki, Przemek Surma) to książka, która wyjaśnia, jak komputery komunikują się miedzy sobą. Czy tytułowa „małpa” zawsze jest małpą, a może w różnych krajach zmienia się w inne zwierzęta? Po świecie Internetu oprowadza nas dociekliwa dziewczynka i jej tata. Ilustrator prowadzi swój równoległy dialog z czytelnikiem, interpretując i komentując na wesoło omawiane tematy. Nie zdziwmy się więc, gdy w książce zobaczymy Kopernika z tabletem lub biegające pakiety sieciowe...


***

Fistaszki zebrane 1975-1976

Dzieło Charlesa M. Schulza pokazało mi, czym może być komiks, i sprawiło, że sam zapragnąłem zostać autorem komiksów”. /Bill Watterson, twórca komiksu Calvin i Hobbes/
Kiedy historia Fistaszków osiąga półmetek, rodzina Snoopy’ego powiększa się o brata Spike’a, siostrę Belle, a nawet siostrzeńca. Ponadto w tym tomie pojawia się trójkąt miłosny pomiędzy Linusem, Snoopym i Truflą, Peppermint Patty zaś startuje w wyścigu lotniczym i zapisuje się do szkoły dla psów. Charlie poznaje swego baseballowego idola, Joego Shlabotnika, a Marcie zyskuje natrętnego adoratora. Dowiadujemy się też, jaki los spotyka gadający budynek szkolny.


*Opisy i zdjęcia ze stron wydawców. Kliknięcie w okładki przeniesie was na strony poszczególnych wydawnictw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Maluszkowe inspiracje , Blogger