fbpx

Dzisiejszy wpis będzie o bardzo uciążliwej dolegliwości, która jak wynika ze statystyk może dotyczyć nawet co drugiego z Was… Przypadłość ta jest bardzo krępująca, nieprzyjemna, wstydliwa, może prowadzić do niskiej samooceny, wyobcowania, kompleksów oraz problemów w życiu osobistym i zawodowym – a w niektórych wypadkach może doprowadzić nawet do depresji. O czym mowa?

Przykry zapach z ust – halitoza (z łac. halitosis)

Zapewne większość z Was wie o czym piszę. Myślę też, że przynajmniej część z Was osobiście zetknęła się z tym problemem czy to u siebie czy u osób ze swojego otoczenia – mam rację? Sytuacja ta zarówno dla osoby cierpiącej na halitozę jak i dla osób z jej otoczenia jest bardzo przykra, kłopotliwa i nieprzyjemna… i nie ma co czekać tylko trzeba ją jak najszybciej rozwiązać a nie „zamiatać problem pod dywan”.

A żebym mogła pomóc i/lub naprowadzić Was na właściwą drogę do rozwiązania tej niekomfortowej sytuacji potrzebuję wyjaśnić Wam skąd bierze się nieprzyjemny zapach z ust a następnie wskażę możliwe rozwiązania oraz wymienię produkty dostępne w aptece, które mogą pomóc zlikwidować przykry zapach z ust.

HALITOZA – przyczyny

Nieprzyjemny zapach z ust po spożyciu pokarmów

Nieprzyjemny zapach z ust może pojawiać się po spożyciu takich produktów spożywczych jak czosnek, cebula, chrzan, aromatyczne przyprawy czy niektóre zioła. Wymienione produkty zawierają lotne związki, które po spożyciu wydychane są z powietrzem i dają intensywny, często nieprzyjemny zapach.

Nieprzyjemny zapach z ust na czczo (rano)

Przykry zapach z ust może występować na czczo. W trakcie snu następuje zmniejszenie ilości produkowanej śliny a to z kolei powoduje wzrost ilości bakterii beztlenowych, które produkują gazy (siarkowodór, siarczek dimetylu, metylo-merkaptan, amoniak, produkty rozpadu aminokwasów i kwasy tłuszczowe) o nieprzyjemnym zapachu – i to jest przyczyną nieświeżego oddechu rano – po przebudzeniu.

Nieprzyjemny zapach z ust w przypadku schorzeń jamy ustnej

Jak podają statystyki głównym powodem nieprzyjemnego zapachu z ust są schorzenia jamy ustnej i problemy stomatologiczne (80-90%) takie jak: płytka nazębna, próchnica zębów, stany zapalne zębów, dziąseł czy ślinianek.

Nieprzyjemny zapach z ust w przypadku schorzeń przewodu pokarmowego

Halitoza może rozwijać się również z przyczyn ogólnoustrojowych. I tu główną rolę odgrywają choroby układu pokarmowego takie jak nieżyty błony śluzowej żołądka, zakażenie Helicobacter pylori, zaburzenia wchłaniania, choroby zapalne przełyku i refluks żołądkowo-przełykowy.

Nieprzyjemny zapach z ust w przypadku schorzeń układu oddechowego

Do innych przyczyn ogólnoustrojowych halitozy zaliczyć można schorzenia dróg oddechowych takie jak zapalenie migdałków i zatok szczękowych, angina, rozstrzenie oskrzelowe, guzy nowotworowe i procesy zapalne obejmujące dolne drogi oddechowe.

Nieprzyjemny zapach z ust  może pojawiać się również w innych sytuacjach takich jak:

  • nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej
  • nieodpowiednia dieta
  • głodzenie
  • przejedzenie
  • spożywanie alkoholu
  • palenie papierosów
  • nieprawidłowa higiena protez lub aparatów ortodontycznych
  • cukrzyca
  • okres menopauzy

HALITOZA – leczenie

Halitoza nie należy do przyjemnych schorzeń – zarówno dla chorego jak i dla otoczenia – dlatego trzeba coś z nią zrobić i nie doprowadzać do sytuacji, kiedy problem nas przerośnie a nieprzyjemny zapach z ust zdominuje nasze życie… Dlatego poniżej kilka ogólnych rad i wskazówek jak sobie radzić z halitozą oraz co robić i gdzie szukać pomocy jeżeli podstawowe czynności nie przyniosą efektu?

Po pierwsze dbaj o codzienną i prawidłową higieną jamy ustnej

  • myj zęby dokładnie po każdym posiłku
  • używaj past i płynów do płukania jamy ustnej, polecanych przez stomatologa
  • używaj nici dentystycznych
  • oczyszczaj język z nalotu
  • zmieniaj często szczoteczkę

Ponadto ogranicz spożycie używek takich jak: kawa, papierosy, alkohol.

Jeżeli nieprzyjemny zapach z ust pojawia się po zjedzeniu pokarmów to:

  • wyeliminuj lub ogranicz ich spożycie,
  • zaplanuj regularne posiłki
  • a pojawiający się po jedzeniu przykry zapach z ust niweluj poprzez:
    • mycie zębów po każdym posiłku
    • użycie płynu do płukania jamy ustnej
    • użycie gum do żucia, cukierków, produktów dostępnych w aptece zawierających olejki eteryczne i/lub cynk (o tym poniżej)

Odwiedź lekarza stomatologa.

Jak przy każdej chorobie tak i przy halitozie szczególne znaczenie ma określenie przyczyn takiego stanu rzeczy. Jak już wcześniej wspomniałam, najczęstszą przyczyną przykrego zapachu z ust są schorzenia jamy ustnej, dlatego też w przypadku zauważenia a raczej wyczucia u siebie nieprzyjemnego zapach z ust należy udać się do lekarza stomatologa. Lekarz dentysta określi stan jamy ustnej, wyleczy stany zapalne, próchnicę zębów czy usunie kamień nazębny, ponadto przeprowadzi profesjonalne zabiegi, mające na celu przywrócenie prawidłowego stanu jamy ustnej oraz doradzi jak prawidłowo dbać o codzienną higienę i jakich produktów najlepiej używać.

Umów się na wizytę do lekarza rodzinnego/internisty

Jeżeli lekarz dentysta wyeliminuje i/lub wykluczy przyczyny halitozy ze strony jamy ustnej a problem cały czas czuć… to należy udać się do lekarza rodzinnego, który podejmie działania w kierunku określenia przyczyn ogólnoustrojowych halitozy. Niestety czasem ustalenie takich przyczyn jest bardzo trudne i czasochłonne – wymaga wielu badań i konsultacji z lekarzami różnych specjalności. Ale warto… bo nic tak dobrze nie usunie objawów (czyli przykrego zapachu z ust) jak zlikwidowanie przyczyny.

Udaj się do apteki

Większość osób zmagających się z problemem halitozy pierwsze swoje kroki kieruje do apteki i prosi o produkty, które pomogą im się uporać z tym „pachnącym” problemem. I rzeczywiście w aptece są dostępne takie produkty i należą do nich między innymi:

Pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej – np.: produkty Meridol Safe Breath (Meridol HALITOSIS). Produkty te przeznaczone są codziennej higieny jamy ustnej i oprócz ochrony przed próchnicą, dezaktywują bakterie w jamie ustnej i blokują wytwarzanie przez nie lotnych związków siarki, odpowiedzialnych za przykry zapach z ust.

Odświeżacze do ust np.: Air lift, Anida flo, Freash Breath i inne – neutralizują nieprzyjemny zapach z ust

Kapsułki:

Wyciąg z Pietruszki (suplement diety, producent: Minskinter), zawiera olejowy wyciąg z nasion pietruszki (500 mg), octan α-tokoferolu, żelatynę, glicerynę, wodę, barwniki: e110, E133 oraz substancje konserwujące: E211. Produkt występuje w postaci kapsułek, które należy stosować 2-3 razy dziennie po posiłku.

Air Lift, kapsułki konferencyjne zwalczają i neutralizują nieprzyjemny zapach z ust, który powstaje w układzie pokarmowym po spożyciu niektórych potraw np. czosnku, cebuli lub spowodowany jest piciem alkoholu bądź paleniem papierosów. Kapsułki zaczynają działać po 20-30 minutach od zażycia i efekt utrzymuje się około 6-8 godzin.

Tabletki do ssania zawierające cynk

Poniżej wymieniłam trzy produkty dostępne na rynku, zbliżone do siebie składem i właściwościami. Produkty te występują w formie tabletek do ssania i zawierają jako główny składnik cynk. Cynk działa w jamie ustnej i wchodząc w reakcje z lotnymi związkami siarki, eliminuje je i tym samym usuwa nieprzyjemny zapach z ust.

Cynk organiczny Freash Mint, Natur Tabs (suplement diety, producent: HASCO-LEK)

skład: cynk 7mg, naturalny aromat miętowy, ksylitol, sorbitol i inne

Produkt, dzięki zawartości cynku pomaga usunąć przykry zapach z ust a poprzez dodatek naturalnego aromatu miętowego przywraca świeży oddech. Należy ssać 1-2 tabletki dziennie po posiłku i nie należy przekraczać zalecanej dawki, bowiem spożycie w nadmiernej ilości może mieć efekt przeczyszczający.

Halitomin (suplement diety, producent: AFLOFARM)

skład: cynk 5mg, wyciąg z ziela tymianku 1mg, mentol 6mg, ksylitol, sorbitol i inne

Zawarty w produkcie cynk wchodzi w reakcję ze związkami siarki i eliminując je eliminuje nieprzyjemny zapach z ust. Dodatkowo wyciąg z ziela tymianku odświeża oddech, a mentol powoduje przyjemne uczucie w jamie ustnej i w gardle. Należy ssać do 3 tabletek dziennie a spożycie w większej ilości może wywołać efekt przeczyszczający.

Hali-Z (suplement diety, dystrybutor: Hedat)

skład: cynk (diglicynian cynku), ksylitol, sorbitol, olejek miętowy, mentol i inne

Zawarty w tabletkach cynk wchodzi w reakcję z odpowiedzialnymi za przykry zapach związkami siarki i je neutralizuje i tym samym usuwa nieprzyjemny zapach z ust. Należy ssać 2 tabletki dziennie po posiłku i nie należy przekraczać zalecanej dawki, bowiem spożycie w nadmiernej ilości może mieć efekt przeczyszczający.

i na tym koniec produktów z apteki…

Podsumowując – produkty dostępne w aptece mogą pomóc zneutralizować przykry zapach z ust i odświeżyć oddech ale nie zastąpią codziennej higieny jamy ustnej, okresowych wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz nie usuną przyczyn halitozy  – dlatego też tak istotne w walce z przykrym zapachem z ust jest higiena jamy ustnej, regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i ewentualnie wizyta u lekarza rodzinnego.


1.Bogumił Lewandowski, Wojciech Niedziela, Sebastian de Sternberg Stojałowski, Joanna Wojnar, Krzysztof Martiszek, Przykry zapach z ust (halitosis) – problem nie tylko stomatologiczny. Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie Rzeszów 2013, 2, 219–225. 2. Kirsten Lennecke, Kirsten Hagel, Klaus Przandziono, Samoleczenie – poradnik dla farmaceutów. MedPharm Polska 2006

zdjęcie: pixabay.com

Opublikowano: 31 lip 2015 o 01:08