W roli Mamy

Nie mów dziecku, że świat jest dobry

– Mamusiu, bo my dostaliśmy też gumy na tym przeglądzie. Ty wiesz, że ja gum nie żuję, ale chciałam poczęstować koleżanki, bo one lubią. No i jak się wypakowywałam na korytarzu, to położyłam tę gumy na chwilę na parapecie, ale tylko na chwilę. A jak wróciłam, to ich już nie było… Zła matka ze mnie. […] Post Nie mów dziecku, że świat jest dobry pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Czy wiesz dlaczego palisz znicze na grobie bliskich osób?

Dziś w wielu miejscach w Polsce obchodzi się Halloween, a dla ewangelików to ważne Święto Reformacji. Jutro wypada 1 listopada – Wszystkich Świętych, a 2 listopada to Dzień Zaduszny. Czy wiesz skąd się wzięły niektóre zwyczaje, np. dlaczego palimy znicze? Korzenie święta Halloween sięgają około dwóch tysięcy lat wstecz. Możemy dostrzec w nim wpływy z […] Post Czy wiesz dlaczego palisz znicze na grobie bliskich osób? pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Tęczowy Piątek, czyli kogoś chyba pogięło!

Jeśli wierzyć Wikipedii (ups, kto jeszcze wierzy w ciocię Wiki?) tolerancja to: poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych. Co to jest szacunek? Idźmy dalej za Wikipedią: szacunek – w sensie poważanie, uszanowanie, poszanowanie, respekt, atencja, estyma, pokłon, uznanie.  Brakuje tylko bicia czołem o ziemię, ale nigdzie nie jest napisane, że tolerancja i szacunek […] Post Tęczowy Piątek, czyli kogoś chyba pogięło! pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Kto zabija dzieci, bo ma za małe mieszkanie?!

Trzy lata temu poroniłam swoją drugą ciążę. Pamiętam dokładnie tamten czas, pobyt w szpitalu, niepewność i strach przeplatane wiarą, że wszystko będzie dobrze, a potem złe wieści lekarza…. Pamiętam, jakby to było wczoraj, jak przywiązali mi nogi do łóżka, podłączyli do aparatury i uśpili. Kilkanaście minut później obudziłam się już zupełnie pusta. Nie było we […] Post Kto zabija dzieci, bo ma za małe mieszkanie?! pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Obrzydliwa i odpychająca – ta reklama zbulwersowała Polki. Naprawdę?

Jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania w telewizji pięknych ludzi w perfekcyjnie zaaranżowanych wnętrzach. I nagle pojawia się reklama, którą oglądamy jak film, z nieumalowaną, nieuczesaną, zwyczajną bohaterką. Czy gdy z ekranu naprawdę znika lukier, na który tak narzekamy, to czy to, co widzimy, naprawdę nam się podoba? Okazuje się, że nie! Reklama Ikei niewątpliwie osiągnęła cel, […] Post Obrzydliwa i odpychająca – ta reklama zbulwersowała Polki. Naprawdę? pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

„Potworne przepychanki”, czyli jak spędziłyśmy deszczową niedzielę

Kompletnie do niczego jest tegoroczna jesień. Jeszcze w dni powszednie bywa, że pojawi się słońce, ale jak przychodzi weekend i człowiek chciałby rodzinę na spacer wyciągnąć, to co? Zimno, mokro, szaro, nieprzyjemnie, psa z domu grzech wyrzucić, a co dopiero dziecko. Nie, nie jestem zwolenniczką błądzenia we mgle, brodzenia w kałużach i wracania do domu […] Post „Potworne przepychanki”, czyli jak spędziłyśmy deszczową niedzielę pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Rzygać mi się chce takim stanem rzeczy!

Nie wiem czy to jesienna chandra, czy może chwilowe zmęczenie materiału, ale chce mi się rzygać kolejnym, niemal takim samym jak poprzedni, dniem. Te same obowiązki, ten sam nieład w domu, z którym codziennie mozolnie walczę, a on i tak wciąż powraca! Wszystko wygląda jak wczoraj, nawet dzieci, którym znowu muszę dać jeść i zmienić […] Post Rzygać mi się chce takim stanem rzeczy! pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

500+ zadziałało czyli rodzina wielodzietna

Tytułem wstępu – jestem mamą trójki dzieci, za dwa miesiące nasza rodzinka rozrośnie się o kolejną pociechę – nie wiemy, czy będzie drugi chłopczyk, czy trzecia dziewczynka, ale to dla nas bez znaczenia. Mąż ma podwójne obywatelstwo (polskie i czeskie), ja tylko czeskie, mieszkamy po czeskiej stronie granicy, ale z dziećmi rozmawiamy po polsku. Zawsze […] Post 500+ zadziałało czyli rodzina wielodzietna pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Kasza w diecie dziecka – prosty przepis na danie 2 w 1, którym nie pogardzi nawet niejadek!

Ciepłe śniadanie na dobry początek dnia lub deser na miłe jego zakończenie. Pożywne, zdrowe i bardzo smaczne. Idealna propozycja dla małych, wybrednych niejadków oraz dla ich rodziców, którzy chcą przemycić swoim pociechom (a przy okazji również sobie!) choć odrobinę witamin i innych wartości odżywczych.  Kasza jaglana, bo to ona jest bazą tego dania, to jedna […] Post Kasza w diecie dziecka – prosty przepis na danie 2 w 1, którym nie pogardzi nawet niejadek! pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Nauczyciele z podstawówki – tyle zapamiętałam z ich nauk

Z perspektywy czasu, po latach uważam, że wiedza wcale nie była tym czymś najważniejszym, co ze szkoły wyniosłam. Może z liceum tak, ale z podstawówki nie. Nauczyciele z podstawówki nauczyli mnie zupełnie innych rzeczy. Pierwsza wychowawczyni z klas 1 -3 – nauczyła mnie, że nie ma czegoś takiego jak sprawiedliwość i że są równi i […] Post Nauczyciele z podstawówki – tyle zapamiętałam z ich nauk pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Ramię w ramię, czyli o wyprawie, która zbliża i umacnia

Czy spróbowałaś kiedyś wejść na którykolwiek polski szczyt? Poznać naturę gór i poczuć, co to znaczy „wchodzenie”? Zdecydowanie polecam! A dodatkowo jeśli zrobisz to zimą – przy zachowaniu środków bezpieczeństwa – dodatkowy plus. Dlaczego właśnie chcę się z Tobą podzielić moją górską historią? Właśnie dlatego, że sama miałam okazję tego doświadczyć – ostatnio „zabrano” mnie z […] Post Ramię w ramię, czyli o wyprawie, która zbliża i umacnia pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Włącz myślenie! Nie zabijaj swoich dzieci!!

Głupota ludzka, bezmyślność, pośpiech, brawura, nieostrożność, lenistwo i nieumiejętność oceniania własnych możliwości, to tylko część grzechów głównych popełnianych przez dorosłych, które niemal każdego dnia przyczyniają się do uszczerbku na zdrowiu, trwałego kalectwa lub nawet śmierci dzieci!  O tragicznym wypadku, w którym czołowo zderzyły się dwa pojazdy i spowodowały śmierć trojga dzieci (6, 9 i 11 […] Post Włącz myślenie! Nie zabijaj swoich dzieci!! pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Jesień da się lubić, czyli przedszkolaki w akcji

Jesienna aura nie zawsze sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. W te ładniejsze, słoneczne i ciepłe dni z pewnością nie będziemy siedzieć w domu,wykorzystamy je na spacery, zbieranie kasztanów, żołędzi, ale co zrobić, gdy za oknem szaleje wichura i deszcz?Zobaczcie jak my spędzamy czas w domu gdy jesień w pełni :) Podczas spacerów w piękne, słoneczne […] Post Jesień da się lubić, czyli przedszkolaki w akcji pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Szpinak w nowej, lekkiej odsłonie sprawi, że go pokochasz. Nie wierzysz, sprawdź mnie!

W moim rodzinnym domu szpinaku się nie jadło. Może dlatego, że na hasło “szpinak” każdemu włączała się lampka kontrolna, a w pamięci pojawiał się obraz zielonej fulty wylewanej na talerz.  Dziś nawet najgorętsi przeciwnicy szpinaku nie mogą się go doczekać. Pierwszy raz szpinak przemyciłam w cieście.  Tak, tak dobrze przeczytaliście.  Ciasto nazywa się Leśny Mech […] Post Szpinak w nowej, lekkiej odsłonie sprawi, że go pokochasz. Nie wierzysz, sprawdź mnie! pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Czy zgadzasz się, żeby Lilusia nigdy nie poszła na kasztany?

Pierwszy raz o Lilusi przeczytałam na zamkniętej grupie na Facebooku. Czy wtedy coś poczułam? Skłamałabym, gdybym napisała, że tak, od pierwszej chwili. Smutek tak, owszem. Zawsze mi smutno, jak dzieci chorują. Ale całej reszty wtedy we mnie nie było. Potem była rozmowa z tatą Lilusi, poznałam bliżej jego i historię dziewczynki. Przeczytałam o niej na […] Post Czy zgadzasz się, żeby Lilusia nigdy nie poszła na kasztany? pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Im więcej pogardy, tym trudniej o porozumienie i wzajemny szacunek

Nie sądziłam, że przyjdzie mi zajmować stanowisko odnośnie do kwestii aborcji w naszym kraju. Niestety, przy okazji prób naruszenia istniejącego kompromisu, a w zasadzie wobec postawy Kościoła i prawicowych polityków względem kobiet, po prostu muszę się wypowiedzieć. Żeby nie było nieporozumień – jestem osobą wierzącą, ale nie w hierarchię kościelną. Mam ciągoty prawicowe, a w […] Post Im więcej pogardy, tym trudniej o porozumienie i wzajemny szacunek pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Energylandia – jak wydać kupę kasy w 1 dzień i czy w ogóle warto?

Masz ochotę na odrobinę szaleństwa? Chcesz sprawić swemu dziecku ogromną radość? A może szukasz pomysłu na to jak spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi, inaczej niż na co dzień? Jest takie miejsce, które łączy w sobie wszystkie te cechy – Energylandia.  Energylandia to rodzinny park rozrywki w Zatorze (woj. małopolskie). Zajmuje ogromną przestrzeń i mieści […] Post Energylandia – jak wydać kupę kasy w 1 dzień i czy w ogóle warto? pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Mama i dziecko na treningu — test odzieży sportowej

Kilka razy w roku przychodzi „czas na zmiany!” – zaczynam ćwiczyć! Koniec lata to dla wielu osób idealny moment, by wprowadzić w życie nowe postanowienia. Sporo moich znajomych wykupiło właśnie karnety na siłownię i zajęcia sportowe, a ich dzieci zaczynają treningi w klubach sportowych. Super! Jeśli jeszcze nie uprawiasz żadnego sportu, pamiętaj, że każdy dzień […] Post Mama i dziecko na treningu — test odzieży sportowej pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Godzina K, czyli strajk kobiet w Polsce 3 października 2016 roku o godz. 18.00 #czarnyponiedziałek

To już dziś tysiące kobiet w wielu miejscach w Polsce wyjdzie na ulice, by na wzór koleżanek  z Islandii porzucić na jeden dzień swoje obowiązki i tak jak 41 lat temu, sparaliżować swój kraj. W naszym wydaniu, jednodniowy strajk kobiet jest protestem ostrzegawczym przeciwko ustawie aborcyjnej procedowanej w polskim parlamencie z finałem o Godzinie K […] Post Godzina K, czyli strajk kobiet w Polsce 3 października 2016 roku o godz. 18.00 #czarnyponiedziałek pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Zapomniany bohater dzieci – krasnal Hałabała

– Mamusiu, chodź, poczytasz mi na dobranoc, dobrze? – no jak bym mogła odmówić, w końcu sama wprowadziłam ten zwyczaj. No tylko tego… na wakacje wzięliśmy jedną książkę i szczerze mówiąc, na skądinąd sympatyczną Martynkę zaczęłam mieć alergię.   – Znowu Martynka? – No przecież nic innego nie mamy – żelazna logika mojego dziecka kiedyś […] Post Zapomniany bohater dzieci – krasnal Hałabała pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Czekoladowy deser z kaszy jaglanej

  Moje ostatnie odkrycie. Niezwykle proste, szybkie i smaczne. Doskonałe dla małych i dużych łasuchów, szukających nowych, a przy okazji zdrowych smaków. Co to takiego? Czekoladowy deser z kaszy jaglanej!  Ten kto ma w domu małego niejadka, który gardzi nawet najpiękniej podanym daniem, doskonale wie ile trzeba się czasem nakombinować by przemycić mu coś zdrowego […] Post Czekoladowy deser z kaszy jaglanej pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

TOP 6 tematów wojennych dla „mamusiek”

Zauważyłyście, że fejsbukowe grupy wsparcia(dołowania) to niezły kabaret? Siadasz sobie do komputera lub z telefonem w ręce, przygotowujesz chipsy, colę, paluszki, orzeszki. Następnie wymyślasz pytanie i… “leci kabarecik”.Pytanie ląduje na grupie a Ty czekasz na odpowiedzi tzw. “mamusiek”, które jakby mogły, to by sobie oczy przez klawiaturę wydrapały. Czasem nawet nie musisz nic wymyślać, wystarczy […] Post TOP 6 tematów wojennych dla „mamusiek” pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Powidła węgierkowe mojej Babci

Świeża bułka ślimak z masłem, domowe powidła i kakao – to smak i zapach mojego dzieciństwa. Moja Babcia szła codziennie rano do kościoła a wracając kupowała mi w piekarni świeżą bułeczkę, opalała nad palnikiem i taką cieplutką smarowała masłem i domowymi powidłami węgierkowymi. Do tego robiła mi kakao, ale nie takie rozpuszczalne tylko prawdziwe gotowane na […] Post Powidła węgierkowe mojej Babci pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Bridget Jones 3 – jak smakuje odgrzewany kotlet?

Należę do tej niemałej grupy osób, których Bridget Jones jest „starą dobrą znajomą”, więc szłam do kina z dużymi oczekiwaniami. Jednocześnie nie miałam wątpliwości, że będę się doskonale bawiła i … nie rozczarowałam się! Z czystym sumieniem mogę podzielić się z Wami przepisem na udany wieczór – idźcie za moim przykładem i wybierzcie się z […] Post Bridget Jones 3 – jak smakuje odgrzewany kotlet? pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Najgorszy wybór, to zbyt duży wybór. Wózek piękny kontra funkcjonalny

Już niebawem na świat przyjdzie moje trzecie dziecko. W związku z tym zmuszona byłam zrobić rekonesans, jakich rzeczy jeszcze dla małego potrzebuję. Byłam pewna, że z głowy będę miała większość wydatków, w tym największy – zakup wózka. Niestety okazało się, że bryka po moich starszych synach, która dodatkowo woziła również dziecko mojej siostry, wymaga rozpaczliwego […] Post Najgorszy wybór, to zbyt duży wybór. Wózek piękny kontra funkcjonalny pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Zdradzę Ci sekret… Ale nikomu nie mów!

Całkiem niedawno przyznałam się Wam, że uwielbiam robić zakupy przez internet. Przy dzieciach tak jest zdecydowanie wygodniej, szybciej, w domowym zaciszu, bez stania kilometrowych kolejkach i zawsze mogę skonsultować z mężem — wiecie, żeby myślał, że on też ma coś do powiedzenia — oglądającym mecz tuż obok. Oczywiście w sklepach pojawiają się często różne fajne […] Post Zdradzę Ci sekret… Ale nikomu nie mów! pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Klaps, kopniak, cios w twarz, co za różnica?

Nie. Nie wytrzymałam. Oliwy do ognia dodał dzisiejszy news o dwunastolatce, która została mamą.  Rodzicu ogarnij się,  bo może na twoją głupotę nie ma już leku, ale możesz uratować od niej swoje dziecko. Przez weekend pół Polski żyło artykułem, który ukazał się w tygodniku Rzeczpospolita.  Szanowny Pan profesor „szanowanego” katolickiego uniwersytetu  i tytuł ” Klaps […] Post Klaps, kopniak, cios w twarz, co za różnica? pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Smocza Dolina – zręcznościówka w 3D

Jakich zabawek najwięcej w domu ma moje dziecko? Odpowiedź jest tylko jedna, gier planszowych. W niejedną już na przestrzeni lat zagraliśmy. Apetyt jednak rośnie w miarę jedzenia, wiec teraz sięgnęliśmy po dość trudną zręcznościówkę od firmy Rebel- „Smocza Dolina”. „Gdzieś w ukrytej dolinie mieszka mała smocza rodzinka. Tylko nieliczni czarnoksiężnicy i magowie wiedzą o jej […] Post Smocza Dolina – zręcznościówka w 3D pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Jak dziecko czasem coś powie…

Jak dziecko czasem coś powie, to nie wiadomo śmiać się, płakać, czy za głowę łapać. Ja na ogół wybieram to pierwsze, co się pośmiejemy, to nasze! – To co dziś robiliście na komputerach? – Nie było komputerów, bo coś tam się popsuło, nie włączały się, czy nie chciały działać czy coś i poszliśmy na dwór. […] Post Jak dziecko czasem coś powie… pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.

W roli Mamy

Rwa kulszowa w ciąży – przy niej poród staje się przyjemnością!

Piszę to zupełnie świadomie — na rwę kulszową ze względu na wadę kręgosłupa (patologiczne zwężenie kanałów kręgowych) choruję od kilkunastu już lat. W trakcie „rzutów” pomagał mi nimesil, czasem tramal, rehabilitacja. Mam rwę i dwa naturalne porody za sobą. Rwa jest gorsza! A czy może być coś gorszego od samej rwy? Rwa kulszowa w ciąży!!! […] Post Rwa kulszowa w ciąży – przy niej poród staje się przyjemnością! pojawił się poraz pierwszy w W Roli Mamy.